Gwałtowny postęp cywilizacji w XX, XXI wieku wniósł wiele zmian do naszego codziennego życia. Każdy człowiek chcący dbać o własne zdrowie, jest zmuszony, świadomie lub mniej świadomie, wprowadzić zmiany w dotychczasowym trybie życia.
Nowe uwarunkowania spowodowały narażenie naszych organizmów na działanie niekorzystnych czynników cywilizacyjnych. Może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie dobrego zdrowia w dzisiejszej dobie, jest dużo trudniejsze niż chociażby 50 lat temu.
Każdy z nas zna powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż się leczyć. Profilaktyka zdrowotna to nic innego niż zapobieganie stanom chorobowym zanim się one pojawią. Każda forma ochrony naszego zdrowia, dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej jest dobra co nie znaczy, że jest w pełni wystarczająca. Zawsze, nawet wówczas, gdy czujemy się bardzo dobrze, kiedy nic nam nie dolega, należy pamiętać, że profilaktykę zdrowotną powinien stosować każdy, a szczególnie o swoje zdrowie powinny zadbać osoby narażone na wzmożony kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem, niepełnowartościową żywnością czy osoby genetycznie predysponowane do chorób.
W wielu publikacjach naukowy, audycjach medialnych, podkreśla się ogromne znaczenie pełnowartościowej diety w codziennym życiu, ponieważ każdej komórce w naszym organizmie do utrzymania jej prawidłowej życiowej funkcji potrzebne są:
- witaminy
- związki mineralne
- pierwiastki śladowe
- niektóre aminokwasy
- inne substancje naturalne, np. białko, tłuszcze, polifenole, woda …
Dlatego zdrowa i racjonalna dieta, bogata w ekologicznie produkowane owoce, warzywa, nabiał i ryby, odpowiednia dawka aktywności fizycznej (najlepiej na świeżym powietrzu – niezależnie od pogody) oraz wypijanie codziennie 1,5 – 2,0 litra czystej wody – to właściwie cała tajemnica najbardziej optymalnej profilaktyki zdrowotnej.
Nie wszyscy wiedzą i nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że w większości przypadków owoce i warzywa, spożywane na co dzień, rosną na zanieczyszczonych glebach, na glebach ze znacznie zmniejszoną ilością wartości odżywczych lub całkowicie ich pozbawionych. Bardzo często są one produkowane na roli sztucznie nawożonej pestycydami lub uprawiane w nienaturalnych warunkach.
Rośliny, które spożywamy nie mają już takich samych wartości odżywczych jak głoszą opisy z zakresu biologii.
Takie właśnie, nieaktualne informacje, mamy ugruntowane w naszej pamięci – jedz owoce i warzywa, a będziesz zdrowy jak ryba. Zdrowe odżywianie, nie znaczy, odżywianie pełnowartościowe, czyli odżywianie zabezpieczające nasz organizm we wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich ilościach.
Materiały zaczerpnięte ze strony Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia http://www.siegnijpozdrowie.org/czytelnia/?p=1248 cyt.„ Poważny ubytek wartości odżywczej warzyw i owoców wykazały badania przeprowadzone w 2002 roku przez Szwarcwald Oberthal.
W stosunku do upraw z roku 1985 zanotowano:
Trzeba też wiedzieć, że owoce dostępne w marketach są jeszcze uboższe w fitozwiązki, bo zrywane są w stanie niedojrzałym. Krzysztof Abramek, autor publikacji pt. ”Witaminy, minerały i suplementy”, wylicza: aby dostarczyć potrzebną dawkę witaminy C, dziś trzeba by zjeść 45 pomarańczy; beta-karotenu — osiem marchwi; selenu — sześć orzechów brazylijskich; koenzymu Q10 — kilogram orzeszków ziemnych…
Choć wydaje się to nieco przesadzone, skłania do REFLEKSJI
Donald R. Davis z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Teksańskiego w Austin przeanalizował dane zebrane przez Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w 1950 roku i 1999 roku dotyczące wartości odżywczej 43 owoców i warzyw. Zawartość 6 z 13 składników spadła. Fosforu, wapnia i żelaza było od 9 do 16 % mniej, białka o 6 % mniej, ryboflawiny o 38 % i witaminy C o 15 % mniej. Podobne wyniki dało badanie zawartości minerałów w owocach i warzywach uprawianych w Anglii między 1930 i 1980 — poziom zawartości wapnia, magnezu, sodu i miedzi w warzywach, a także magnezu, żelaza, miedzi i potasu w owocach znacznie zmalał „.
REASUMUJĄC –
Niedobór Komórkowych Substancji Odżywczych Jest Ściśle Związany z:
- Zubożeniem Wartości Odżywczych Zbóż, Owoców i Warzyw po przez:
- czynniki środowiskowe
- metody uprawy
- transport / magazynowanie
- niewłaściwe gotowanie
- obieranie
- Zwiększonym Zapotrzebowaniem Na Substancje Odżywcze w Organizmie z Powodu:
- palenia tytoniu
- nadużywania alkoholu
- zażywania narkotyków
- spożywanie „śmieciowego jedzenia”
- stresu
- zatrucia środowiska
- przyjmowania leków
Należy także pamiętać, że zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze powstaje w organizmie, także w okresach związanych z jego fizjologicznymi funkcjami takimi jak:
- wiek dorastania
- ciąża i okres
- starzenie się organizmu
- choroby, a także w sytuacjach zwiększonego wysiłku fizycznego – np. u sportowców
W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że około 97 % z nas, je zbyt mało owoców i warzyw, a 18 % nie je ich nawet raz dziennie, a biorąc, jeszcze jeden bardzo istotny fakt pod uwagę, ten który uświadamia nam, że wartość odżywcza produktów spadła i nadal spada – rodzi się pytanie, na które każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam – czy systematyczne prowadzenie suplementacji, mającej na celu bieżące uzupełnianie ważnych dla zdrowia organizmu witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów – jest tylko zbędną modą XXI wieku czy też – niezbędną koniecznością ?